Srovnání

SPARE
AIR
ZÁLOŽNÍ LÁHEV

SPOLEČNÉ

DÝCHÁNÍ

Z JEDNÉ

PLICNÍ

AUTOMATIKY

DÝCHÁNÍ Z OKTOPUSU
Vyžaduje jen krátké školení

ANO

ANO NE NE
Může být použito pro záchranu sebe sama ANO ANO NE NE
Nezávislý zdroj vzduchu

ANO

ANO NE NE
Může být podáno na délku paže
ANO NE NE NE
Jednoduché použití, nošení a uchycení ANO NE NE ANO
Vhodné na cesty ANO NE - NE

 

 

Chytrý potápěč učiní Spare Air standardní součástí vybavení

Proč? Protože se můžete dostat do situace, kdy nebudete mít vzduch. Proto jste se na potápěčském kurzu učili, jak se s nimi vypořádat. Může se do takové situace dostat i opatrný potápěč, který neustále kontroluje aktuální stav tlaku na manometru? Ano, může. Znáte 21 způsobů jak můžete přijít o dodávku vzduchu?   Protože vše mechanické je předmětem příležitostného selhání, bez ohledu na vysokou kvalitu kontroly a údržby. Pomyslete na raketoplán váš vůz, vaše potápěčské vybavení.

Co je SPARE AIR?

Nejedná se o oktopus. Oktopus nebo bezpečnostní druhý stupeň Vám nemůže poskytnout ani jeden nádech navíc. Jste odkázáni na oktopus Vašeho kamaráda.... a na dostatek vzduchu v jeho láhvi pro sdílení s Vámi... a na jeho blízkou přítomnost, s vědomím, schopností a ochotou být na místě když ho potřebujete. Jedinný případ, kdy Vám pomůže oktopus je selhání druhého stupně plicní automatiky.

Nejedná se o sdílení jedné plicní automatiky. Představte si, jaké by to bylo, kdyby jste ve 30ti metrech měl předat svůj druhý stupeň zpanikařenému potápěči, kterého znáte pouze z paluby lodi. Nebo co když ztraíte na chvíli spojení... hledajíce velkého humra nebo obdivujíc vyjímečně krásné mořské stvoření... a to je právě ten okamžik kdy zjistíte, že nemáte vzduch. I potátápěčské časopisy vydaly příběhy profesionálních potápěčů, kteří nejsou při skutečném ohrožení života schopni sdílet jednu plicní automatiku.

Nejedná se o sdílení vzduchu. Váš potápěčský společník je vždy pár desítek centimetrů od Vás, správně? Vždy Vás sleduje, zda potřebujete pomoc? Je plně proškolen a schopen pomoci, když je potřeba? Před ponorem na souši jste si prošli se společníkem případy nouze a vyjasnili si co dělat, správně? Se společníkem jste trénovali sdílení vzduchu z jedné plicní automatiky, že? Pointou je skutečnost, že v momentě, kdy potřebujete potápěčského společníka nejvíc, nemusí nebo tam nemůže být, aby Vám pomohl. Co říkají odborníci o sdílení vzduchu?

Nejedná se o záložní láhev. Záložní láhev Vám poskytne záložní vzduch a zachrání Vás v případě ohrožení života. Přesto, jak je Vám známo, se ve skutečnosti se záložními láhvemi potápí velmi málo sportovních potápěčů. Proč? Chcete, aby kolem Vás visely další hadice, které se mohou někde zachytit, k tomu 5 kg navíc a práce s uspořádáním druhé sady vybavení?

Spare Air je řešením. Představte si, že můžete kdykoliv jednoduše sáhnout po zcela nezávislém zdroji vzduchu o hmotnosti 1 kg. Výborně padne do ruky. Žádné přídavné hadice, s kterými byste se obtěžovali. Dostatek vzduchu pro vyřešení nouzové situace bez rychlého výstupu na hladinu, bez rizika dekompresní nehody či embolie nebo i hůře. Tyto nádechy navíc Vám poskytuje Spare Air. Může Vám zachránit život nebo život někoho komu pomůžete. Potřebujete-li Spare Air, je ihned po ruce. Pokud jej potřebuje Váš kolega, je Spare Air na dosah ruky a můžete tak oba provést bezpečný výstup.

Myslíme si, že potápění je bezpečné, ale může a mělo by být ještě bezpečnější!