Příběh Spare Air

Larry Williamson byl potápěčem na svém prvním nočním ponoru. Došlo k tragédii. Došel mu vzduch v hloubce 43m, neměl záložní zdroj vzduchu a jeho potápěčský kolega byl příliš daleko. Na chvíli propadl panice a pak začal spěchat k hladině. Jeho poslední myšlenkou bylo "kdybych jen měl ještě jeden dech". Těsně pod hladinou ztratil vědomí. Naštěstí ho potápěčská loď vytáhla včas.

Po tomto zážitku Larry začal myslet na všechny další potápěče na světě se stejným zážitkem jako měl on. Bez záložního zdroje zemřela zbytečnou smrtí spousta potápěčů. Neexistoval žádný produkt, který by poskytnul záložní vzduch, byl malý, lehce použitelný a nijak drahý. Využil svých znalostí z letecko-kosmického průmyslu a započal dlouhou cestu od původní myšlenky až po uvedení na trh a první záchranu života.  

Před vyvinutím Spare Air se na světlo světa dostalo několik verzí záložních tlakových lahví bez hadic, tyto snahy byly doprovázeny Larryho závazkem vzdělávat svět o prevenci a bezpečnosti potápění. Později byl Spare Air patentován a v roce 1979 předveden na prvním výstavě. Od té doby bylo vyrobeno a po celém světě prodáno přes 200 000 kusů. První dopis o záchraně života pomocí Spare Air firma obdržela v únoru 1983. Do této doby přišlo přes 100 dopisů.

Krátce po úspěchu na potápěčském trhu nám začali volat z různých odvětví a ptát se, zda by mohli Spare Air použít též v jiných situacích. Přístroj byl upraven a od roku 1984 prodáván armádě pod jménem HEED, aby pomáhal posádce při záchraně v případě pádu helikoptéry do vody. HEED je nyní používán většinou amerických armádních a vládních organizací a slaví úspěchy i v dalších rozvinutých zemích na světě. Nejlepším přínosem je několik desítek zachráněných životů. Tento přístroj též zabránil mnoha těžkým zraněním a byl schválen Americkým námořnictvem pro ochranu zaměstnanců před udušením v případě požáru ve strojovně. Spare Air byl použit v mnoha filmech, jako jsou Čelisti, Vodní svět, Spy Kids 2, Pobřežní hlídka, Uprchlík 2, Sphere, Dokonalá bouře. Spare Air je používán též v akváriích po celém světě a použití nachází i v případě požárů domů a výškových budov.

Náš příběh končí v současnosti. Myšlenka se stala realitou a současně bylo zachráněno mnoho životů. Ve skutečnosti se jedná o pouhý začátek možností využití záložního zdroje vzduchu. Těšíme se na dalších 25 let tohoto přínosného produktu.