Recenze

Na první pohled - Spare Air Xtreme Sport (napsal Lynn Seldon, který píše články pro Scuba Diving, Playboy, Hooked on the Outdoors, Paddler a mnoho dalších)Není žádným tajemstvím, že jsem velkým fanouškem Spare Air pro potápěče. Proto jsem byl velmi zvědavý na nový produkt Spare Air Xtreme Sport od výrobce Submersible Systems. Více o Xtreme Sport níže, nejdříve trochu informací o Spare Air pro potápěče:

Jako potápěč jsem často dotazován, co se děje pokud mi dojde vzduch. Standardní odpověď je, že potápěči jsou při výcviku na tuto situaci připravování a řeší ji dýcháním z jedné automatiky společně se svým buddym. Ale v reálném životě není tato možnost vždy optimální.

Spare Air tento problém vyřešil svým malým nezávislým systémem, který zachraňuje životy již od roku 1979. Více než 250000 těchto miniaturních dýchacích systémů používají rekreační potápěči po celém světě, včetně vojáků a komerčních uživatelů.

Výrobce Submersible Systems představil balíček Spare Air, který obsahuje neonově žlutý Spare Air, pouzdro pro připevnění k jacketu, bezpečnostní lanko a patentovaný plnící adaptér. Všechny tyto součásti by dohromady stály skoro 10000Kč, ale v balíčku stojí jen 8220Kč. To je skvělá investice pro potápěče, který si váží svého života.

Moje zkušenosti se Spare Air na potápění mě vedly k tomu, abych vyzkoušel Xtreme Sport. Tento nový model byl vyvinut pro milovníky divoké vody, kteří také občas potřebují nějaký ten nádech navíc. Už na první pohled jsem věděl, že Xtreme Sport je zcela nezbytná pomůcka pro průměrného vodáka jako já.

Moje dovednosti na kajaku nejsou světoborné, takže upřímně vítám malou zálohu pokud bych se dostal do problémů. Možná ho nikdy nepoužiji (stejně jako při potápění - kromě testování), ale je prostě jen dobré vědět, že ho mám.

Myslím, že to bude také ideální pro mé dobrodružství na raftu v Západní Virginii, kde je neustále možnost, že vypadnu z raftu a dostanu se pod vodou do potíží. V té chvíli mi pár nádechů navíc přijde vhod!

Spare Air Xtreme Sport se dá připevnit k neoprenové vestě kterou si dáte pod záchrannou vestu. Náustek se tak nachází opravdu nadosah a stačí sklonit hlavu nebo si pomoci volnou rukou. Podle toho co jsem dosud viděl, je tato pozice dobře vymyšlená a funguje za všech možných podmínek.

Teoreticky vám systém poskytne cca 12 běžných nádechů. Nejsem si jist, že pokud se dostanu do „válce“, tak budu dost klidný na to abych ho použil, ale přesto je dobré vědomí, že Spare Air mám!

Myslím si, že Spare Air Xtreme Sport je skvělá investice pro středně pokročilé vyznavače vodních sportů nebo pro milovníky extrémních vodních sportů (jako surfování), kteří by rádi měli nějakou zálohu.