Reference

V České republice používá SPARE AIR EXTREME SPORT  Vodní záchranná služba  ČČK MS Český Krumlov , která má svojí základnu na Lipenské přehradě.

 

Many Carabello, Jaws Beach, Maui:

„Vlny měly 5 metrů a do západu slunce se měly zvednout až na 9. Po tom co se mi nepodařilo se dostat na 6ti metrovou vlnu mě najednou něco tlačilo vpřed jakoby to byla ruka boha. Příboj mě vyvrhnul 70 metrů od místa, kde jsem upadnul.

Můj parťák Chuck Paterson tam byl hned, aby mě vyzvedl skútrem, ale stalo se něco co nemělo. Chuckova ploutev zavadila o provázek zkratovacího tlačítka připevněný k jeho zápěstí a motor se zastavil právě když jsme chtěli zmizet z nebezpečné zóny, kam se řítila zpěněná vlna vysoká jako dům o šesti patrech. Když jsem se vynořil, tak jsem nabral dech a viděl jsem, že nám jede na pomoc další kamarád. Ve vteřině jsem byl na zádi jeho skútru, ale pak skútr selhal a scénář se opakoval, akorát když jsem se vynořil, tak jsem měl jen 10 vteřin před dopadem další vlny. Pokusil jsem se zanořit, ale zpěněná voda mě dostihla 3 metry pod hladinou a vzala mě na dlouhou projížďku. Mé plíce křičely že chtějí vzduch. Už jsem sahal po svém Spare Air, když mě záchranná vesta vyzvedla na hladinu. Ale další vlna byla už blízko. Zanořil jsem se,vzal do úst náustek a nasál konečně vzduch z mé malé lahvičky. Nepřestal jsem dýchat dokud jsem se znovu nevynořil. Ještě přišla jedna vlna a já jsem udělal to samé. Pak se mi konečně podařilo dostat do průlivu a mohl jsem si oddechnout. Byl jsem rád, že jsem naživu a děkoval jsem za to Spare Air. Na Jaws už bez něj nikdy nesurfuji.“Daniel Anderson:

„Asi před půl rokem jsem si na papír začal psát seznam vybavení, které bych potřeboval, abych se v surfování na laně dostal na další úroveň. Na papíře jsem měl 3 různé kategorie vybavení.

První kategorie byla ochrana při nárazu, druhá byla vztlak, třetí byla záložní dýchací systém. Přemýšlel jsem o něčem, co by bylo bezpečné a použití bylo snadné. Už jsem slyšel o Spare Air a že ho někteří používají pro surfování na laně, ale otázka přístupu k němu, když vás srazí velká vlna byla stále otevřená. Někteří kluci si lahvičku přpevnili pásku na předloktí. Problém je, že když vás smete velká vlna, tak sotva můžete kontrolovaně pohybovat končetinami, takže dostat lahvičku do úst nemusí být snadné.

Snažil jsem se vymyslet, jak si malou lahvičku připevnit na tělo tak, aby se zní dalo snadno dýchat. Pak jsem si otevřel web Spare Air a učinil malý objev - Spare Air Xtreme Sport.

Nemohl jsem věřit svým očím. Nejmenší tlaková láhev na světě v kapse neoprenové vesty s náustkem hned pod bradou. Vše co musíte udělat je sklonit hlavu a dýchat!!! To bylo přesně to, o čem jsem snil.

Měl jsem štěstí a dostal jsem se do testovacího týmu. Používám Xtreme Sport už 4 měsíce a je skvělý. Snadno se používá: stačí se prostě nadechnout, když už vám nestačí plíce!“Bill Mancini:

„Před pár lety jsem se rozhodl vzít si sebou na raftařský výlet na řeku Toulumne svůj potápěčský Spare Air. Po pár minutách chichotání a pobavených pohledů se ostatní začali zajímat co to mám. Za další minutu už se nikdo nesmál, protože jsem v peřejích Rock Garden vypadl z raftu. Začal jsem dýchat ze svého Spare Air, protože jsem zůstal pod vodou snad věčnost. Od té doby sebou beru Xtreme Sport na každý podobný výlet na řece.